CYUSB3012-BZXC OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for SuperSpeed USB Peripheral Controller.As a result, it is available in the 121-TFBGA package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tray package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a ARM9® core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C.Memory type External Program Memory is used for program memory.Using the 1.15V~1.25V supply voltage allows for high efficiency.60 I/Os are present on the device.In order to find similar components, it has a base part number of CYUSB3012.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CYUSB series.In the EZ-USB FX3™ series, this electrical component is found.External Program Memory is its memory type for data storage.There are 121 pins used in the construction of this device.In terms of architecture, it is based on ARM.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 6V in their designs.A temperature lower than 70°C is recommended for operating conditions.Microcontroller is recommended that the working temperature be above 0°C.
CYUSB3012-BZXC Features121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of 0°C
CYUSB3012-BZXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3012-BZXC Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 121-TFBGA |
| Number of Pins | 121 |
| Supplier Device Package | 121-FBGA (10x10) |
| Weight | 227.901816mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX3™ |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | SuperSpeed USB Peripheral Controller |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Base Part Number | CYUSB3012 |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Interface | GPIF, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 1.25V |
| Min Supply Voltage | 1.15V |
| Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Memory Type | External Program Memory |
| Core Processor | ARM9® |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Data Rate | 5 Gbps |
| Core Architecture | ARM |
| Controller Series | CYUSB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |