CYUSB3014-BZXI OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for SuperSpeed USB Peripheral Controller.To save space, it is included in the 121-TFBGA package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tray, it is included.Device with ARM9® core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is External Program Memory.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.60 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a part number of CYUSB3014 that can be used to locate similar components.The terminals of this device are set to BOTTOM.This device is a member of the CYUSB controller family.As far as terminations are concerned, there are 121 terminations present.An electrical component such as this is included in the series EZ-USB FX3™.As a result of the 1.2V supply voltage, high efficiency is possible.In terms of data storage, External Program Memory, RAM is used as the memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS in order to monitor their performance.The structure is composed of 121 pins.This device has a total of 121 pins.Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 16kB.ARM forms the basis of its architecture.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 200mA.The system is highly efficient when working at a frequency of 100MHz.Microcontroller appears that there are currently 1 channels available.
CYUSB3014-BZXI Features121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB3014-BZXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3014-BZXI Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 121-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 121 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX3™ |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 121 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | SuperSpeed USB Peripheral Controller |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CYUSB3014 |
| Pin Count | 121 |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | GPIF, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Memory Type | External Program Memory, RAM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | ARM9® |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Supply Current-Max | 200mA |
| Data Rate | 320 Mbps |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| USB | USB 3.0 |
| Bus Compatibility | I2C; I2S; SPI; UART |
| Data Transfer Rate-Max | 625 MBps |
| Controller Series | CYUSB |
| Length | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |