CYUSB3017-BZXI OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for SuperSpeed USB Peripheral Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 66-TSSOP (0.400, 10.16mm Width) package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C ~ 85°C (TA) while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of External Program Memory.As a result of the 2.3 V ~ 2.7 V supply voltage, high efficiency is possible.There are 7 I/Os on the board.This device is part of the controller series CYUSB.The -- series contains this electrical component.In data storage, Volatile is used as the memory type.Microcontroller is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 512Mb (32M x 16).Clock frequency in the device is 200MHz.At the moment, there are 200 mA operating supplies available.
CYUSB3017-BZXI Features66-TSSOP (0.400, 10.16mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB3017-BZXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYUSB3017-BZXI Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 66-TSSOP (0.400, 10.16mm Width) |
| Supplier Device Package | 66-TSOP II |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 336 |
| Manufacturer | Infineon |
| Brand | Infineon Technologies |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | -- |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Type | Configurable SuperSpeed USB Controller |
| Applications | SuperSpeed USB Peripheral Controller |
| Technology | SDRAM - DDR |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 2.7 V |
| Interface | I²C, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 512Mb (32M x 16) |
| Operating Supply Current | 200 mA |
| Number of I/O | 7 |
| Speed | Super Speed (SS) |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Memory Type | Volatile |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Clock Frequency | 200MHz |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Access Time | 700ps |
| Memory Format | DRAM |
| Data Rate | 375 Mb/s |
| Memory Interface | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |
| Controller Series | CYUSB |
| Product | USB Peripheral Controllers |
| Standard | USB 3.0 |
| Product Category | Infineon |