CYUSB3304-68LTXC OverviewThis is an excellent choice for USB 3.0 Hub Controller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 68-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.Package Tray contains it.There is a ARM® Cortex®-M0 as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at 0°C~70°C.ROM (32kB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.14V~1.26V supply voltage.There are 10 I/Os on it, which makes it a very simple device.Based on its base part number of CYUSB3304, other similarly-sized components can be found.In terms of the controller series, the device belongs to the CYUSB series.Application Specific Microcontroller is a member of the HX3 series of electrical components.As a storage type for data, ROM is used.A total of 68 pins are required to construct this device.A method of mounting is used, which is Surface Mount.There is ARM core architecture for this system.1.2V offers full adaptability and voltage supply when it is employed by designers.Under 85°C, the operating temperature is recommended.Ideally, the working temperature should exceed -40°C.In the current state, there are 410mA operating supplies available.
CYUSB3304-68LTXC Features68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
CYUSB3304-68LTXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3304-68LTXC Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 68 |
| Supplier Device Package | 68-QFN (8x8) |
| Weight | 810.002575mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | HX3 |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | USB 3.0 Hub Controller |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Base Part Number | CYUSB3304 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 410mA |
| Number of I/O | 10 |
| Number of Ports | 4 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Memory Type | ROM |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | ROM (32kB) |
| Data Rate | 5 Gbps |
| Core Architecture | ARM |
| Controller Series | CYUSB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |