CYUSB3314-88LTXI OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for USB 3.0 Hub Controller.As a result, it is available in the 88-TFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tray package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a ARM® Cortex®-M0 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.Memory type ROM (32kB) is used for program memory.Using the 1.14V~1.26V supply voltage allows for high efficiency.10 I/Os are present on the device.In order to find similar components, it has a base part number of CYUSB3314.QUAD is the location of its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CYUSB series.88 terminations are present in it.In the HX3 series, this electrical component is found.Using the 1.2V supply voltage allows for high efficiency.ROM is its memory type for data storage.The gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/peripheral IC.There are 88 pins used in the construction of this device.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.In terms of architecture, it is based on ARM.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 1.2V in their designs.There is a clock running in the device at a frequency of 26MHz.At present, there are 410mA operating supplies available.
CYUSB3314-88LTXI Features88-TFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB3314-88LTXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3314-88LTXI Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 88-TFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 88 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | HX3 |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 88 |
| ECCN Code | 3A991.A.3 |
| Terminal Finish | Pure Tin (Sn) |
| Applications | USB 3.0 Hub Controller |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CYUSB3314 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Interface | GPIO, I2C |
| Operating Supply Current | 410mA |
| Number of I/O | 10 |
| Number of Ports | 4 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Memory Type | ROM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Clock Frequency | 26MHz |
| Program Memory Type | ROM (32kB) |
| Data Rate | 5 Gbps |
| Core Architecture | ARM |
| Bus Compatibility | I2C |
| Controller Series | CYUSB |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |