CYW20732I OverviewDue to the benefits of saving space, it is available in the 48-TFLGA package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.Maintain a temperature of -30°C ~ 85°C while working.As a result of the 1.4V ~ 3.6V supply voltage, high efficiency is possible.The - series contains this electrical component.Microcontroller is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of -.Microcontroller is highly efficient when Microcontroller works at a frequency of 2.4GHz.While deploying 1.4 V to 3.6 V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.
CYW20732I Features48-TFLGA package
Mounting type of Surface Mount
CYW20732I ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20732I Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFLGA |
| Supplier Device Package | 48-LGA (6.5x6.5) |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C |
| Number of I/Os | 14 I/O |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 3.6V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.4 V to 3.6 V |
| Memory Size | - |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v4.0 |
| Power - Output | - |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | - |
| Data Rate (Max) | - |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Number of Timers | 4 |
| Modulation | - |
| GPIO | 14 |