CYW20738A2KML3G OverviewThere is a QFN-40 package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.When working, the temperature should be kept at 0°C ~ 70°C.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.2V supply voltage.The - series includes this electrical component.Using the devices' - memory size, you can store programs and data.At a frequency of 2.4GHz, it can achieve excellent efficiency.The supply voltage of 1.2 V's adaptability can be fully utilised by designers.
CYW20738A2KML3G FeaturesQFN-40 package
Mounting type of Surface Mount
CYW20738A2KML3G ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20738A2KML3G Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Package / Case | QFN-40 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 40-QFN (6x6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CYW20738 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.2V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Memory Size | - |
| Program Memory Size | - |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v4.0 |
| Power - Output | 4dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -93dBm |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| Current - Receiving | 26.8mA |
| Current - Transmitting | 26.9mA |
| Modulation | GFSK |
| GPIO | 22 |