CYW43143KMLGT OverviewA space-saving advantage is that it is included in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.Package Reel contains it.In order to work effectively, the temperature should be kept at 0°C ~ 65°C.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.2V ~ 3.6V supply voltage.Application Specific Microcontroller is a member of the - series of electrical components.The devices have a maximum memory size of 256kB ROM, 448kB RAM that can be used to store programs and data.This device works well at 2.4GHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.
CYW43143KMLGT Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYW43143KMLGT ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW43143KMLGT Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-QFN (7x7) |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CYW43143 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | 0°C ~ 65°C |
| Series | - |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory Size | 256kB ROM, 448kB RAM |
| Protocol | 802.11b/g/n |
| Power - Output | 21dBm |
| RF Family/Standard | WiFi |
| Sensitivity | -97dBm |
| Data Rate (Max) | 150Mbps |
| Serial Interfaces | I²C, I²S, SPI, UART |
| Current - Receiving | 68mA ~ 94mA |
| Current - Transmitting | 368mA ~ 427mA |
| Modulation | - |
| GPIO | 19 |