CYW4343W1KUBGT OverviewTo save space, it is included in the 74-UFBGA, WLBGA package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Reel, it is included.Work should be performed at a temperature of -30°C ~ 70°C.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.An electrical component such as this is included in the series CYW4343W.Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 640kB ROM, 512kB SRAM.The system is highly efficient when working at a frequency of 2.4GHz.
CYW4343W1KUBGT Features74-UFBGA, WLBGA package
Mounting type of Surface Mount
CYW4343W1KUBGT ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW4343W1KUBGT Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 74-UFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 74-WLBGA (4.87x2.87) |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CYW4343 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | CYW4343W |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.3V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory Size | 640kB ROM, 512kB SRAM |
| Protocol | 802.11b/g/n, Bluetooth v4.0 |
| Power - Output | 21dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth, WiFi |
| Sensitivity | -99dBm |
| Data Rate (Max) | 54Mbps |
| Serial Interfaces | I²S, SPI, UART |
| Current - Receiving | 37mA ~ 41mA |
| Current - Transmitting | 260mA ~ 320mA |
| Modulation | 8DPSK, DQPSK, GFSK |
| GPIO | 5 |