CYWB0224ABSX-FDXIT OverviewIt is available in the 81-UFBGA, WLCSP package. The packaging is shaped in a Tape & Reel (TR)-shape, which makes it easy to carry around. If you use a 1.8V~3.3VV power supply, you should have no problem. A 81 termination can be found in it. Supply voltages of 1.8V can achieve high efficiencies. CYWB022*AB numbers are members of the family. There are 81 pins used in order to operate the device. I have found that this gadget has a total of MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs/uCs/peripheral ICs in total. As a part of the West Bridge® Astoria™ series, this copper-based electrical component is part of the West Bridge® Astoria™ series. It is set to 1.81.8/3.3V in the power supply settings for the component. Having a maximum operating temperature of 85°C°C supports stable operation. Reliability is ensured by operating it at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius. In order to operate, it requires a maximum supply current of 115mA.
CYWB0224ABSX-FDXIT FeaturesCYWB0224ABSX-FDXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYWB0224ABSX-FDXIT Controllers Interface ICs applications.
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 81-UFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 81 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | West Bridge® Astoria™ |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 81 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.3V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CYWB022*AB |
| Function | Controller |
| Power Supplies | 1.81.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Supply Current-Max | 115mA |
| Protocol | USB, Memory Card |
| Standards | USB 2.0 |
| Length | 3.91mm |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| Width | 3.907mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |