CYWB0226ABM-BVXI OverviewThere is a package called 100-VFBGA that contains it, and you can find it there. It is very easy to carry because of the Tray-shaped packaging. With a 1.8V~3.3VV power source, you should be able to use it. As you can see, the terminations of the wire are in 100. When 1.8V is used as the supply voltage, high efficiency can be achieved. A CYWB022*AB number belongs to the family of numbers. It is operated by 100 pins. In total, this gadget is composed of MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs/uCs/peripheral ICs. It is an electrical component that belongs to the West Bridge® Astoria™ series and is made of copper.
CYWB0226ABM-BVXI FeaturesCYWB0226ABM-BVXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYWB0226ABM-BVXI Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 100-VFBGA |
| Number of Pins | 100 |
| Packaging | Tray |
| Series | West Bridge® Astoria™ |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.3V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | CYWB022*AB |
| Function | Controller |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | Parallel |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Protocol | USB, Memory Card |
| Standards | USB 2.0 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |