D2-71083-LR OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. Family Audio ICs is what we're talking about. It represents the D2 series. Overall, this device has a total of MICROPROCESSOR CIRCUIT uP/uC/peripheral IC types that are present. 128-pins are found on the chip.
D2-71083-LR FeaturesD2-71083-LR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc
D2-71083-LR Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Product Status | Active |
| Package | Tube |
| Base Product Number | D2-71083 |
| Supplier Package | LQFP |
| Category | Intelligent Digital Amplifier and Sound Processor |
| Mounting | Surface Mount |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas / Intersil |
| RoHS | Details |
| Series | D2 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Type | Intelligent Digital Amplifier and Sound Processor |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Subcategory | Audio ICs |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 128 |
| Brand Name | Renesas |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Product Type | Audio DSPs |
| Product Category | Audio DSPs |
| Width | 14 mm |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 14 mm |