D2-92683-QR OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 72-VFQFN Exposed Pad case has been embedded with it. I have a device with 12 channels attached to it. In this part, you will find Fully Integrated Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Automotive Audio, Consumer Audio, the device can be used in Y as well. This chip has 72 terminations, which means it has 72 terminations on it. The D2-92683 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Class D. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 1.7V. Max supply voltage (Vsup) reaches 1.9V. The supply voltage of the device can be as high as 1.8V. As a whole, this device has the ability to host MICROPROCESSOR CIRCUIT uP/uC / peripheral IC types. It is recommended not to use a temperature higher than 85°C for any reason.
D2-92683-QR FeaturesWith 72-VFQFN Exposed Pad channels
Supply voltage at 1.8V volts
D2-92683-QR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
D2-92683-QR Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 72 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | D2-92683 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N72 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -10°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Number of Channels | 12 |
| Interface | I2S, SPI |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Specifications | Class D |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Renesas Electronics Corporation |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | Audio |
| Interface | I²S, SPI |
| Voltage - Supply | - |
| Operating Temperature | - |
| Grade | Automotive |
| Supplier Device Package | 72-QFN (10x10) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | QFN |
| Published | 2010 |
| Pin Count | 72 |
| Interface | SPI |
| RoHS Status | RoHS Compliant |