DA7210-00UC2 OverviewA 49-UFBGA, WLCSP package is supplied for space savings. This electronic component is of the type Audio, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C ~ 85°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. 1.8V ~ 2.5V of supply voltage are applied to the analog circuit. A 1.2V ~ 2.5V supply voltage is applied to the digital circuit. As a member of the - series, this electronic component is suitable for a wide spectrum of applications.
DA7210-00UC2 FeaturesEmbedded in the 49-UFBGA, WLCSP package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
2 / 2 ADCs / DACs
DA7210-00UC2 ApplicationsThere are a lot of Renesas
DA7210-00UC2 CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 49-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 49-WLCSP (2.96x3.19) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DA7210 |
| Mfr | Renesas Design Germany GmbH |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Audio |
| Data Interface | I²S, PCM |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 2.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.2V ~ 2.5V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 96 / 100 |