DA7219-02VBA OverviewAs a space saver, it comes in the 32-UFBGA, WLCSP package. In the various applications in which this electronic part is used, it is capable of delivering a high level of efficiency as a type of Audio. The mounting type of this device is Surface Mount. Operating performance at -25°C ~ 85°C makes it possible to operate normally. Integrated ADCs / DACs are available in 1 / 2. There is a voltage supply of - to the analog circuit. There is a supply voltage of 1.7V ~ 3.6V provided to the digital circuit. Electronic parts from the - series are ideal for a wide variety of applications.
DA7219-02VBA FeaturesEmbedded in the 32-UFBGA, WLCSP package
Operating temperature of -25°C ~ 85°C
1 / 2 ADCs / DACs
DA7219-02VBA ApplicationsThere are a lot of Renesas
DA7219-02VBA CODECs Interface ICs applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 32-WLCSP (4.5x1.64) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | DA7219 |
| Mfr | Renesas Design Germany GmbH |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| Interface Type | I2C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Audio |
| Resistance | 100 Ω |
| Composition | Cermet |
| Power Rating | 1 W |
| Data Interface | I²C |
| Resolution | 24 bit |
| Voltage - Supply, Analog | - |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 3.6V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | - |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Product | Audio CODECs |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |