DAC104S085CISD/NOPB OverviewThis package is included in the 10-WFDFN Exposed Pad package and is available for purchase. 3V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~105°C at all times. Using the Tape & Reel (TR) layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 10. Parts related to this part can be found using its base part number DAC104S085. It is possible for this FPGA to perform as per its specifications as long as it is mounted in Surface Mount direction. It is powered by a 3/5V battery, which can be purchased separately. The device has a total of 10 pins on it. In addition, it is able to support a maximum supply voltage of 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 2.7V.
DAC104S085CISD/NOPB Features10-WFDFN Exposed Pad package
10 pin count
DAC104S085CISD/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC104S085CISD/NOPB Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 2.3mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC104S085 |
| Pin Count | 10 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.65mA |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 6μs |
| Power Consumption | 1.1mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1953% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.7, +0.08 |
| Input Format | SERIAL |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Height | 800μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |