DAC104S085QIMM/NOPB OverviewThere is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package that includes this component. It is powered from a supply voltage of 3V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. As part of the Automotive, AEC-Q100 series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~125°C. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tape & Reel (TR). Total terminations are 10. In order to find related parts, you can use its base part number DAC104S085. Power is provided by a 3/5V battery that is included with the device. As far as the pin count is concerned, it has 10 pins. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. With a minimum supply voltage of 2.7V, it is able to function.
DAC104S085QIMM/NOPB Features10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 pin count
Automotive, AEC-Q100 series
DAC104S085QIMM/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC104S085QIMM/NOPB Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC104S085 |
| Pin Count | 10 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 650μA |
| Number of Bits | 10 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 2.5 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 6μs |
| Power Consumption | 1.1mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1953% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 4 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.7, +0.08/-0.03 |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 0.35 LSB |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |