DAC712PB OverviewThe package that contains this software is called 28-DIP (0.300, 7.62mm). In order for the device to operate, a supply voltage of 15V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Through Hole-connector. It is recommended that the operating temperature be kept within the range -40°C~85°C while the machine is operating. It is designed to maximiTubee space efficiency by containing the FPGA model in Tube. In total, it has a total of 28 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number DAC712 as a starting point. In this case, 28 pins are used in the design. A total of 28 pins are included in this device. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 16.5V. Using 11.4V as the minimum supply voltage, it can operate.
DAC712PB Features28-DIP (0.300, 7.62mm) package
28 pin count
28 pins
DAC712PB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC712PB Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 2.063789g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | DAC712 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Bipolar |
| Max Supply Voltage | 16.5V |
| Min Supply Voltage | 11.4V |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V~16.5V |
| Settling Time | 10μs |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| Power Consumption | 525mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 11.4V |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±4 (Max), ±4 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Length | 35.69mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |