DAC7718SRGZT OverviewThe package that contains this software is called 48-VFQFN Exposed Pad. In order for the device to operate, a supply voltage of 16.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. It is recommended that the operating temperature be kept within the range -40°C~105°C while the machine is operating. It is designed to maximiTape & Reel (TR)e space efficiency by containing the FPGA model in Tape & Reel (TR). In total, it has a total of 48 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number DAC7718 as a starting point. In this case, 48 pins are used in the design. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 33.5V supply voltage. A total of 48 pins are included in this device. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 36V. Using 9V as the minimum supply voltage, it can operate.
DAC7718SRGZT Features48-VFQFN Exposed Pad package
48 pin count
48 pins
DAC7718SRGZT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7718SRGZT Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 16.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC7718 |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 33.5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Nominal Supply Current | 5μA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 0.066 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V~18V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 15μs |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Power Consumption | 115mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Input Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Dual Supply Voltage | 17V |
| Number of Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -16.5V |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 15V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | -15V |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |