DAC8411IDCKT OverviewThis package is included in the 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package and is available for purchase. 3V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~125°C at all times. Using the Tape & Reel (TR) layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 6. Parts related to this part can be found using its base part number DAC8411. The device is designed with 6 pins in total. In the case of 5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. The device has a total of 6 pins on it. In addition, it is able to support a maximum supply voltage of 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 1.8V.
DAC8411IDCKT Features6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
6 pin count
6 pins
DAC8411IDCKT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8411IDCKT Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | DAC8411 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Nominal Supply Current | 110μA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Supply |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 225 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2V~5.5V |
| Settling Time | 10μs |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±4, ±0.5 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 88 dB |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 66 dB |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |