DAC8820ICDB OverviewA 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tube. As a whole, it has 28 terminations. Related parts can be found by using its base part number DAC8820. 28 pins are designed into the device. A 5V-volt supply allows designers to fully utili5Ve its flexibility. In addition to this, it has 28 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 2.7V, it is able to work properly.
DAC8820ICDB Features28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
28 pin count
28 pins
DAC8820ICDB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8820ICDB Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 241.793083mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DAC8820 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 2 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 500ns (Typ) |
| Power Consumption | 25μW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 2 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±0.5 |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 2mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |