DAC8822QCDBTR OverviewA 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~125°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 38 terminations. Related parts can be found by using its base part number DAC8822. 38 pins are designed into the device. Powered by a 3/5V power supply, it can be operated by almost anyone. In addition to this, it has 38 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 2.7V, it is able to work properly.
DAC8822QCDBTR Features38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
38 pin count
38 pins
DAC8822QCDBTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8822QCDBTR Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 38 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC8822 |
| Pin Count | 38 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 2 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 500ns (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0015% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 2 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±0.5 |
| Analog Output Voltage-Max | 10V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | -10V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |