DAC8831ICRGYT OverviewA 14-VFQFN Exposed Pad package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 3V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tape & Reel (TR) for the purpose of saving space. In total, there are a total of 14 terminations on it. For related parts, use its base part number DAC8831. This cable has 14 pins and is designed to connect to a computer. Power is supplied to the device by a 3/5V battery. Featuring 14 pins in total, it is a versatile device. It can take a maximum of 5.5V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 2.7V, it will work.
DAC8831ICRGYT Features14-VFQFN Exposed Pad package
14 pin count
14 pins
DAC8831ICRGYT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8831ICRGYT Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC8831 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 5μA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 2 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 1μs (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 2 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 2.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | -2.5V |
| Height | 1mm |
| Length | 3.5mm |
| Width | 3.5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |