DS1010S-125/T&R OverviewThe product is packaged using Tape & Reel (TR) in order to maximize its cost-effectiveness. In applications requiring additional insulation, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 4.75V~5.25V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Surface Mount technique. A temperature range of 0°C~70°C is available. A 10 tap/step configuration is provided. There is a supplier device package 16-SOIC associated with it.
DS1010S-125/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
DS1010S-125/T&R ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1010S-125/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 12.5ns |
| Available Total Delays | 125ns |
| Tap Increment | 12.5ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1010 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Tap Increment | 12.5 ns |