DS1010S-75 OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tube. With the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V~5.25V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with 0°C~70°C operating temperature. There are 10 taps and steps configured for it. DUAL is the position of the terminals. As part of its unique configuration, it is equipped with 16 terminations. In order to operate, a voltage supply of 5V is provided. It is logically typed as SILICON DELAY LINE. It can be operated with a supply voltage of 4.75V as a minimum. Using a maximum supply voltage of 5.25V is acceptable for it to operate.
DS1010S-75 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1010S-75 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1010S-75 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 7.5ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 75ns |
| Total Delay-Nom (td) | 75 ns |
| Input Frequency-Max (fmax) | 8.33333MHz |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |