DS1013-10 OverviewAs a cost-effective packaging method, Tube is used. Using the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V~5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Through Hole is used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. The device has been configured with 1 taps and steps. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1013. At DUAL are the terminals. A unique configuration is possible with the 14 terminations. During operation, 5V is supplied with a voltage. A logic type of SILICON DELAY LINE is used. It can operate with a minimum supply voltage of 4.75V. If the maximum supply voltage is 5.25V, it is acceptable for it to operate. Mounted in the way of Through Hole. In order to ensure flexibility in operation, 5V is provided with a power supply. There are a number of active components within the CMOS family. Its BOTH LEADING & TRAILING EDGE ACCURACY; MAX FAN OUT OF 10 74LS LOAD PER OUTPUT coupled with other specific characteristics make it suitable for a variety of applications.
DS1013-10 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
stay resistance at CMOS
DS1013-10 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1013-10 Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | BOTH LEADING & TRAILING EDGE ACCURACY; MAX FAN OUT OF 10 74LS LOAD PER OUTPUT |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1013 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 100 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 70mA |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 100 ns |
| Length | 19.05mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |