DS1013-50+ OverviewIn order to ensure cost-effectiveness, it is packaged using Bulk. With the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package, additional insulation hardware is no longer required. A reliable performance can be achieved with the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting technique, Through Hole has been used. This device has an operating temperature of -40°C ~ 65°C (TA). It is mounted in the way of Through Hole. A supplier device package is provided by 14-PDIP. For optimal operation, the maximum operating temperature should be kept at 70 °C. A minimum operating temperature of 0 °C should be maintained in order to optimize performance. It is part of the XL-MaxSonar-WRC series, which are some of the most important electronic devices. Depending on the model, it can support a maximum supply voltage of 5.25 V. As a minimum supply voltage, it supports 4.75 V.
DS1013-50+ FeaturesSupply voltage at Bulk volts
Mounting Type: XL-MaxSonar-WRC
Clock Frequency: 4.75 V
DS1013-50+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1013-50+ Delay Lines Timing ICs applications.
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
Clock De-Skewing
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mount | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1013 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C (TA) |
| Series | XL-MaxSonar-WRC |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage - Rated | 3.2 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Frequency | 42kHz |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Beam Angle | 23° |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 50ns |
| Available Total Delays | 50ns |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1013 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 50 ns |
| Length | 19.05mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | NO |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Qualification Status | COMMERCIAL |