DS1013K-30 OverviewUsing the Axial package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 4.75V ~ 5.25V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of - is used. The device is capable of operating at a temperature of -55°C ~ 250°C. As a result, it is equipped with 2 terminations for unique configurations. The package number of its supplier is Axial. It is part of the Military, MIL-PRF-39007, RWR81N series of electronic devices that are among the most significant.
DS1013K-30 FeaturesMounting Type: Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
DS1013K-30 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1013K-30 Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | Axial |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | RWR81 |
| Mfr | Vishay Dale |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Series | Military, MIL-PRF-39007, RWR81N |
| Size / Dimension | 0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Resistance | 97.6 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Power (Watts) | 1W |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Failure Rate | S (0.001%) |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 30ns |
| Available Total Delays | 30ns |
| Features | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |