DS1013S-20/T&R OverviewIn order to minimize costs, Tape & Reel (TR) is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is 0°C ~ 70°C. Surface Mount mounted in the way. In this case, the device package from the supplier is 16-SOIC. The maximum operating temperature should be maintained at 70 °C in order to ensure optimal performance. Maintaining a minimum operating temperature of 0 °C is essential to achieving optimal performance. An important electronic device of the - series, it belongs to this group. The maximum supply voltage supported is 5.25 V. This product supports a minimum supply voltage of 4.75 V.
DS1013S-20/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
Mounting Type: -
Clock Frequency: 4.75 V
DS1013S-20/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1013S-20/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -30 - 80 |
| Rated current In | 4 |
| Permitted cable outer temperature during assembling/handling | -5 - 80 |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Material of contact surface | Gold |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1013 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Available Total Delays | 20ns |
| Lead Free | Lead Free |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Published | 1999 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1013 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |