DS1020S-25 OverviewIt is packaged using Tube for cost-effectiveness. The 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 4.75V~5.25V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features 0°C~70°C operating temperature. It is configured with 256 taps/steps. A number of related parts with the same base part number DS1020 are universally preferred for a wide range of applications. The terminals are placed at DUAL. It is equipped with 16 terminations for unique configuration. The supply voltage of 5V is provided when operating. SILICON DELAY LINE is used as its logic type. It is acceptable for it to operate with the minimum supply voltage of 4.75V. It is acceptable for it to operate with the maximum supply voltage of 5.25V. The power supplies of 5V is provided to ensure flexible operation. It is designed with the arrangement of 16 pins. It is a key active component of the family of CMOS.
DS1020S-25 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
stay resistance at CMOS
DS1020S-25 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1020S-25 Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1020 |
| Function | Programmable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 73.75 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 30mA |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Programmable Delay Line | YES |
| Available Total Delays | 73.75ns |
| Total Delay-Nom (td) | 73.75 ns |
| Tap Increment | 250ps |
| Input Frequency-Max (fmax) | 6.77966MHz |
| Height Seated (Max) | 2.67mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |