DS1023S-200+ OverviewThe 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 4.75V ~ 5.25V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features 0°C ~ 70°C operating temperature. It is configured with 256 taps/steps. Its supplier device package is 16-SOIC. It belongs to the - series that are the most important electronic devices.
DS1023S-200+ FeaturesMounting Type: -
DS1023S-200+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1023S-200+ Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1023 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | 1-Shot, Programmable |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 16.5ns |
| Available Total Delays | 510ns |
| Tap Increment | 2 ns |