DS1023S-200+T&R OverviewAs a cost-effective packaging method, Tape & Reel (TR) is used. Using the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V~5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. The device has been configured with 256 taps and steps. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1023. Mounted in the way of Surface Mount. The arrangement of 16 pins is designed into the device. Device package 16-SOIC is that of its supplier. For specific applications, it operates with a voltage supply of 5V. To ensure proper operation, an operating temperature of 70°C should be maintained at all times. In order to maintain optimal performance, it is recommended that the operating temperature be kept at 0°C. In addition, it is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.25V. The minimum supply voltage supported by the device is 4.75V.
DS1023S-200+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 5V I/O
Clock Frequency: 4.75V
DS1023S-200+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1023S-200+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1023 |
| Function | 1-Shot, Programmable |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 16.5ns |
| Available Total Delays | 510ns |
| Tap Increment | 2ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |