DS1033Z-20 OverviewAs a cost-effective packaging method, Bulk is used. Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 2.7V ~ 3.6V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. The arrangement of 8 pins is designed into the device. Device package 8-SOIC is that of its supplier. To ensure proper operation, an operating temperature of 70 °C should be maintained at all times. In order to maintain optimal performance, it is recommended that the operating temperature be kept at 0 °C. The device is part of the - series, which are among the most important electronic devices. In addition, it is capable of supporting a maximum supply voltage of 3.6 V. The minimum supply voltage supported by the device is 2.7 V.
DS1033Z-20 FeaturesSupply voltage at Bulk volts
Mounting Type: -
Clock Frequency: 2.7 V
DS1033Z-20 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1033Z-20 Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1033 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Available Total Delays | 20ns |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | DS1033 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Family | CMOS/TTL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 20 ns |
| Input Frequency-Max (fmax) | 25MHz |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |