DS1033Z-25 OverviewAs a cost-effective packaging method, Tube is used. Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 3.3V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. The device has been configured with 1 taps and steps. At DUAL are the terminals. A unique configuration is possible with the 8 terminations. During operation, 3.3V is supplied with a voltage. A logic type of SILICON DELAY LINE is used. It can operate with a minimum supply voltage of 2.7V. There are a number of active components within the 1000 family.
DS1033Z-25 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at 1000
DS1033Z-25 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1033Z-25 Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | NOT SPECIFIED |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Multiple |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Family | 1000 |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 25, 25, 25ns |
| Total Delay-Nom (td) | 25 ns |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |