DS1033Z-25/T&R OverviewAs a cost-effective packaging method, Tape & Reel (TR) is used. Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 2.7V~3.6V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1033. The arrangement of 8 pins is designed into the device. Device package 8-SOIC is that of its supplier. For specific applications, it operates with a voltage supply of 3.3V.
DS1033Z-25/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3V I/O
DS1033Z-25/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1033Z-25/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | DS1033 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Available Total Delays | 25ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1033 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |