DS1035Z-6 OverviewWith the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulation hardware is no longer required. A reliable performance can be achieved with the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting technique, Surface Mount has been used. This device has an operating temperature of 0°C ~ 70°C. A supplier device package is provided by 8-SOIC. It is part of the - series, which are some of the most important electronic devices.
DS1035Z-6 FeaturesMounting Type: -
DS1035Z-6 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1035Z-6 Delay Lines Timing ICs applications.
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
Clock De-Skewing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1035 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 6ns |
| Available Total Delays | 6ns |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1035 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6 ns |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 6 ns |
| Length | 4.88mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |