DS1040Z-D60+ OverviewBy using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 4.75V ~ 5.25V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is 0°C ~ 70°C. Taps and steps are configured with 5. The supplier device package is 8-SOIC. As part of the * series, it is one of the most important electronic devices on the market today.
DS1040Z-D60+ FeaturesMounting Type: *
DS1040Z-D60+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1040Z-D60+ Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 075-0 |
| Mfr | ITT Cannon, LLC |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | 1-Shot, Programmable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Available Total Delays | 60ns |
| Tap Increment | 10 ns |