DS1044R-10+T&R OverviewFor cost-effectiveness, it is packaged using Tube. 4-SIP, GBU packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. It is mounted using the technique of Through Hole. The device features an operating temperature of -55°C ~ 150°C (TJ). Based on the advanced Standard technology, it has been developed. The supplier device package for this device is GBU. Among the most important electronic devices, it belongs to the -- series.
DS1044R-10+T&R FeaturesSupply voltage at Tube volts
Mounting Type: --
DS1044R-10+T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1044R-10+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Supplier Device Package | GBU |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1044 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Diode Type | Single Phase |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 6A |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Number of Independent Delays | 4 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Available Total Delays | 10ns |