DS1044R-20 OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tube. Using the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 4.75V~5.25V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of 0°C~70°C. As a result, it is configured with 1 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number DS1044 are universally preferred for a variety of applications. Terminals are located at DUAL. As a result, it is equipped with 14 terminations for unique configurations. When operating, a voltage of 5V is provided. As a logic type, it uses SILICON DELAY LINE. If the maximum supply voltage is 5.25V, the system should be able to operate. Surface Mount is mounted in the way. In the family of CMOS/TTL, this is an important active component. The combination of its BOTH LEADING & TRAILING EDGE ACCURACY; MAX FAN OUT OF 10 LS LOAD PER OUTPUT as well as its other specific characteristics makes it well suited to a variety of applications.
DS1044R-20 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS/TTL
DS1044R-20 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1044R-20 Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | BOTH LEADING & TRAILING EDGE ACCURACY; MAX FAN OUT OF 10 LS LOAD PER OUTPUT |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1044 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Family | CMOS/TTL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 4 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 20 ns |
| Input Frequency-Max (fmax) | 25MHz |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | NOT SPECIFIED |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Family | CMOS |
| Width | 3.91mm |