DS1044R-25+ OverviewAs a cost-effective packaging method, Tube is used. Using the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V~5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. The device has been configured with 1 taps and steps. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1044. At DUAL are the terminals. A unique configuration is possible with the 14 terminations. During operation, 5V is supplied with a voltage. A logic type of SILICON DELAY LINE is used. If the maximum supply voltage is 5.25V, it is acceptable for it to operate. In order to ensure flexibility in operation, 5V is provided with a power supply. There are a number of active components within the CMOS family.
DS1044R-25+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
stay resistance at CMOS
DS1044R-25+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1044R-25+ Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1044 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 25 ns |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 4 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 25 ns |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.91mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |