DS1044R-25/T&R OverviewIt is packaged using Tape & Reel (TR) for cost-effectiveness. The 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 4.75V~5.25V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features 0°C~70°C operating temperature. A number of related parts with the same base part number DS1044 are universally preferred for a wide range of applications. It is mounted in the way of Surface Mount. It is designed with the arrangement of 14 pins. Its supplier device package is 14-SOIC. The maximum operating temperature should be kept at 70°C to ensure noemal operation. The minimum operating temperature should be kept at 0°C to ensure noemal operation. It supports the maximum supply voltage of 5.25V. It supports the minimum supply voltage of 4.75V.
DS1044R-25/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
Clock Frequency: 4.75V
DS1044R-25/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1044R-25/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1044 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Independent Delays | 4 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Available Total Delays | 25ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1044 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |