DS1045-3 OverviewBy utilizing the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package, applications do not require additional insulating hardware. Providing reliable performance requires a voltage supply of 4.75V ~ 5.25V. As the mounting method, the Through Hole technique is used. There is an operating temperature of 0°C ~ 70°C. The taps/steps are configured with 16. 16-PDIP is the package name of the supplier device. Electronic devices belonging to the - series are among the most important.
DS1045-3 FeaturesMounting Type: -
DS1045-3 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1045-3 Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Package | Bulk |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Multiple, Programmable |
| Number of Taps/Steps | 16 |
| Number of Independent Delays | 2 |
| Delay to 1st Tap | 9ns |
| Available Total Delays | 54ns |
| Tap Increment | 3 ns |