DS1045S-3 OverviewIn order to minimize costs, Tube is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V~5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is 0°C~70°C. As configured, it has taps and steps of 16. There are two terminals at DUAL. The system is equipped with 16 terminations for a unique configuration. During operation, 5V is provided with a supply voltage. There is a logic type SILICON DELAY LINE used in it. It is acceptable to operate with a minimum supply voltage of 4.75V. The CMOS/TTL family contains this key active component. In addition to its TWO INDEPENDENTLY PROGRAMMABLE OUTPUTS FROM A SINGLE INPUT, it has other specific characteristics that lend it to a wide variety of applications.
DS1045S-3 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS/TTL
DS1045S-3 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1045S-3 Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | TWO INDEPENDENTLY PROGRAMMABLE OUTPUTS FROM A SINGLE INPUT |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Multiple, Programmable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS/TTL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 16 |
| Number of Independent Delays | 2 |
| Delay to 1st Tap | 9ns |
| Programmable Delay Line | YES |
| Available Total Delays | 54ns |
| Total Delay-Nom (td) | 54 ns |
| Tap Increment | 3ns |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1045 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Tap Increment | 3 ns |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | DS1045 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 54 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 35mA |
| Lead Free | Contains Lead |