DS1077LU-50+ OverviewIn the packaging, the clock timer is enclosed with the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) code on the back. 6.09kHz~50MHz is set as the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tube case. Amounts of Surface Mount are recommended.The programmable timer can supply a voltage of 2.7V~3.6V.The type of chips can be divided into Oscillator, Fixed Frequency (Dual). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount, Wire. The operating supply voltage is rated at 20mA voltage. The EconOscillator™ relates to the digital timer's series. It is based on DS1077L. The timer clock contains 8 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
DS1077LU-50+ FeaturesOperate frequency at 6.09kHz~50MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
DS1077LU-50+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1077LU-50+ Programmable Timers & Oscillators applications.
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount, Wire |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EconOscillator™ |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Fixed Frequency (Dual) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 6.09kHz~50MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1077L |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |