DS1100LC-301+T&R OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tape & Reel (TR). Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 3V~3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C. As a result, it is configured with 5 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number DS1100L are universally preferred for a variety of applications. Surface Mount is mounted in the way. A group of 8 pins has been arranged in its design. The package number of its supplier is 8-SOIC. For certain applications, the device operates with a supply voltage of 3.3V. A temperature of 85°C should be maintained at the maximum operating level to ensure optimum performance. Keeping the minimum operating temperature at -40°C is necessary to ensure optimal performance.
DS1100LC-301+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3V I/O
DS1100LC-301+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100LC-301+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | DS1100L |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 60.2ns |
| Available Total Delays | 301ns |
| Tap Increment | 60.2ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |