DS1100LZ-100/T&R OverviewAs a cost-effective packaging method, Tape & Reel (TR) is used. Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 3V~3.6V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of -40°C~85°C. The device has been configured with 5 taps and steps. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1100L. The arrangement of 8 pins is designed into the device. Device package 8-SOIC is that of its supplier. For specific applications, it operates with a voltage supply of 3.3V. To ensure proper operation, an operating temperature of 85°C should be maintained at all times. In order to maintain optimal performance, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C. In addition, it is capable of supporting a maximum supply voltage of 3.6V. The minimum supply voltage supported by the device is 3V.
DS1100LZ-100/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3V I/O
Clock Frequency: 3V
DS1100LZ-100/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100LZ-100/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | DS1100L |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Available Total Delays | 100ns |
| Tap Increment | 20ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |