DS1100LZ-25+ OverviewThe 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 3V ~ 3.6V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features -40°C ~ 85°C operating temperature. It is configured with 5 taps/steps. Its supplier device package is 8-SOIC. It belongs to the - series that are the most important electronic devices.
DS1100LZ-25+ FeaturesMounting Type: -
DS1100LZ-25+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100LZ-25+ Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -50 - 80 |
| Rated current In | 4 |
| Permitted cable outer temperature during assembling/handling | -25 - 80 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 5ns |
| Available Total Delays | 25ns |
| Tap Increment | 5 ns |