DS1100LZ-300+T OverviewAs its mounting type, Panel Mount is used. It operates at a temperature of -65°C ~ 200°C. The device has been configured with 5 taps and steps. At DUAL are the terminals. A logic type of SILICON DELAY LINE is used. Developed on the basis of advanced CMOS technology. There are all the benefits associated with Delay Lines subcategory. It can operate with a minimum supply voltage of 3 V. If the maximum supply voltage is 3.6 V, it is acceptable for it to operate. In order to ensure flexibility in operation, 3.3 V is provided with a power supply. There are a number of active components within the 1100 family. The device is part of the Military, MIL-DTL-26482 Series II series, which are among the most important electronic devices.
DS1100LZ-300+T Featureswith SILICON DELAY LINE bits
supply type: 3.3 V
stay resistance at 1100
Mounting Type: Military, MIL-DTL-26482 Series II
DS1100LZ-300+T ApplicationsThere are a lot of Maxim
DS1100LZ-300+T Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Panel Mount |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Feature | Flange |
| Contact Shape | Circular |
| Shell Material | Aluminum |
| Insert Material | - |
| Number of Terminals | 8 |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MS3472L20 |
| Mfr | Amphenol Aerospace Operations |
| Product Status | Active |
| Package Description | SOP, SOP8,.25 |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | SOP8,.25 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Output Impedance-Nom (Z0) | 50 Ω |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS1100LZ-300+T |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Maxim Integrated Products |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC |
| Risk Rank | 5.59 |
| Part Package Code | SOIC |
| Prop. | 300 ns |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Series | Military, MIL-DTL-26482 Series II |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Connector Type | Receptacle Housing |
| Type | For Female Sockets |
| Number of Positions | 39 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Subcategory | Delay Lines |
| Contact Type | Crimp |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Orientation | X |
| Terminal Form | GULL WING |
| Shielding | Unshielded |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Pin Count | 8 |
| Shell Size - Insert | 20-39 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Housing Color | Silver |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6 V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Note | Contacts Not Included |
| Contact Size | 16 (2), 20 (37) |
| Shell Size, MIL | - |
| Family | 1100 |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Output Polarity | TRUE |
| Includes | - |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 300 ns |
| Features | - |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Material Flammability Rating | - |