DS1100LZ-45+ OverviewUsing the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 3V ~ 3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C ~ 85°C. As a result, it is configured with 5 taps/steps. The package number of its supplier is 8-SOIC. It is part of the - series of electronic devices that are among the most significant.
DS1100LZ-45+ FeaturesMounting Type: -
DS1100LZ-45+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100LZ-45+ Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 9ns |
| Available Total Delays | 45ns |
| Tap Increment | 9 ns |