DS1100LZ-500 OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tube. With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 3V~3.6V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C~85°C operating temperature. There are 5 taps and steps configured for it. In a wide range of applications, parts with the same base part number DS1100L are universally preferred. DUAL is the position of the terminals. As part of its unique configuration, it is equipped with 8 terminations. In order to operate, a voltage supply of 3.3V is provided. It is logically typed as SILICON DELAY LINE. It can be operated with a supply voltage of 3V as a minimum. Using a maximum supply voltage of 3.6V is acceptable for it to operate. Providing flexible power supplies is part of the design of 3.3V.
DS1100LZ-500 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 3.3V
DS1100LZ-500 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100LZ-500 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1100L |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 100ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 500ns |
| Total Delay-Nom (td) | 500 ns |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |